פטרת ציפורניים בידיים

תיאור: הגורמים לפטרת ציפורניים בידיים, התפתחות של הפטרייה בציפורן וטיפול אפקטיבי בפטרייה.  

פטריות בציפורניים בידיים הינן נדירות יותר מאשר פטרת בציפורני הרגליים. עם זאת, בעיות רבות בציפורניים יכולות להיראות כמו זיהום פטרייתי - למשל שינויים בעקבות פסוריאזיס, או לאחר זיהום חיידקי או פציעה ישנה. ולכן, האבחנה של זיהום פטרייתי חייבת תמיד להיות מאושרת לפני תחילת הטיפול. הרופא, בדרך כלל ייקח חתיכה מהאזור המתפורר של הציפורן בכדי לשלוח למעבדה לבדוק האם מדובר בפטרייה. הטיפול הנכון יהיה תלוי בידיעה שהפטרייה עלולה להתפשט, אולם יעילות הטיפול והתוצאות הסופיות יוכלו להיראות רק לאחר פרק זמן ארוך יחסית.

פטרייה בציפורני בידיים הוא מצב המתרחש כאשר פטרייה מיקרוסקופית נכנסה אל מתחת לציפורן. כל אחד עלול לסבול מפטרת ציפורניים, אבל הזיהומים שכיחים יותר בקרב אנשים מעל גיל 60, וחולים במחלות כרוניות כמו סוכרת או בעלי מערכת חיסונית מוחלשת. פטרת בידיים נגרמת, פעמים רבות, בעקבות לק או חומר אשר אינו מאפשר לציפורן "לנשום". גם ציפורניים מלאכותיות עלולות להחמיר תופעה קיימת של זיהומים, או לגרום לצמיחתן המחודשת, בעקבות תנאים של חום ולחות.

 

מה גורם לפטרת ציפורניים ודרכי הטיפול

בדרך כלל, פטרת ציפורניים בידיים מתפתחות, באופן דומה לפטרת הרגליים, כאשר הפטרייה נכנסת דרך מפגע או טראומה קטנה בעור (חתך). פטרת זו בידיים אינה נגרמת עקב היגיינה לקויה, אלא עלולה להתפשט מאדם לאדם . זיהום בפטרת ציפורניים עלול להתבטא  בציפורניים עבות ודהויות.  פעמים רבות, הציפורניים יאבדו את צבעם הטבעי, ייטו להישבר, ייראו חסרות ברק ובעלות כתמים. לפעמים, פטריות אלה עלולות לגרום לכאבים, למרות שבציפורני הידיים, מצב זה הינו נדיר יותר.

 

טיפול בפטרת ציפורניים בידיים עשוי לכלול משחות מקומיות או תרופות הניתנות דרך הפה )תרופות נגד פטריות). למרות שרק לעיתים רחוקות, מוסרת הציפורן (במיוחד בכפות הידיים, אשר הרגישות האסתטית בגינן גבוהה יותר), המטרה היא לפתח ציפורן חדשה ובריאה. זיהומים בציפורן הם קשים יותר לטיפול מכיוון שהציפורן גדלה בקצב איטי. אנשים רבים מעדיפים טיפולים משלימים ואלטרנטיביים נוספים, בכדי להימנע מתופעות הלוואי של התרופות. מכיוון, שפטרת בידיים מציקה יותר באופן רגשי וחברתי על המטופל, הרצון יהיה לריפוי מלא ומהיר ככל האפשר.

 

מניעת פטרת ציפורניים

פעמים רבות, קשה למנוע את הזיהום הפטרייתי, אולם יש להקפיד על יבוש הידיים (והרגליים) לאחר רחצה, בכדי לשמור מפני זיהומים. מעבר לכך, כדאי להסיר את הלק הקיים לעיתים קרובות, ולשקול שנית את נושא הדבקת הציפורניים. אנשים, אשר זו להם נטייה גנטית לפטרת ציפורניים, קשה יותר להתגונן, אולם התקווה היא כי הטיפול יהיה יעיל ככל האפשר, וינסה לרפא מצב זה.